Головна Новини Суспільство події Чому санкції проти РФ втратили свою ефективність: як змінити ситуацію
commentss НОВИНИ Всі новини

Чому санкції проти РФ втратили свою ефективність: як змінити ситуацію

Покроковість санкцій дала можливість економіці країни-агресора пристосуватися до них

24 квітня 2024, 19:02
Поділіться публікацією:

Незважаючи на санкційний тиск і зникнення з російського ринку західних компаній, економіка країни-агресора продовжує зростати, повідомляє Business Insider з посиланням на оцінки Фонду Карнегі. А видання Financial Times пише про рекордний прибуток Сбербанку РФ, який допомагає фінансувати війну проти України. Багато в чому виживати Росії допомагає Китай, який сам може потрапити під санкції за це. Чому санкції працюють так погано? Які фінансово-економічні важелі Захід ще не застосував до країни-агресора та її партнерів? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.

Чому санкції проти РФ втратили свою ефективність: як змінити ситуацію

Санкції проти Росії. Фото: з відкритих джерел

Потрібен політичний консенсус щодо санкцій проти РФ

Кандидат наук з держуправління Юрій Гаврилечко наголошує, що санкції, які вводилися проти РФ, наразі набагато менше впливають на її економіку, ніж від початку.

"Росія поступово пристосовується до них. Проблема в тому, що санкції запроваджувалися не одночасно, а секторально, покроково. І ця покроковість дала можливість економіці країни-агресора пристосуватися до санкцій", – пояснює експерт.

На його думку, варто було (і слід) відразу вводити низку торгових ембарго та обмежень. Насамперед, на ті товари, які є критично важливими для функціонування російської економіки. Це вуглеводні, уточнює Юрій Гаврилечко. Заборона на купівлю їх була б найкращою санкційною політикою.

Крім того, продовжує експерт, ефективний тиск забезпечив би повне відключення РФ від SWIFT (міжнародна міжбанківська система передачі інформації та здійснення платежів).

"Щоб росіяни не могли контактувати із будь-яким західним банком у принципі. Щоб вони втратили можливість користуватися (і всередині своєї країни, і поза її межами) картками систем Visa, Mastercard тощо", – уточнює експерт.

І, нарешті, слід було встановити нову "залізну завісу", упевнений він. Щоб жоден росіянин не мав можливості перетнути кордон країн демократичного світу, що стали в цій війні на бік України.

"Три вищеназвані складові стали б ефективними економічними важелями, які б стримували розвиток російської економіки, забезпечуючи її поступову деградацію, – упевнений Юрій Гаврилечко. – Чи буде це зроблено – важко сказати. Такі рішення є наслідком політичного консенсусу між елітами країн-партнерів України. Сподіваюся, що зустріч на саміті миру у Швейцарії у червні покаже, чи готові до цього західні еліти".

Демократичному світові час перестати намагатися всидіти на двох стільцях

Старший лейтенант, лицар ордена Богдана Хмельницького, колишній командир роти 47-ї бригади, експерт Аналітичної групи "Левіафан" Микола Мельник пояснює:

"Слід визнати, що шоковий ефект економіка Росії відчула на початку хвиль санкцій. Тоді, коли ще не було вироблено нових логістичних зв'язків. Так, перші три-чотири місяці росіянам було досить складно, але потім вони відновили імпорт необхідних товарів через сусідні країни (Вірменія, Казахстан, Китай). Також змогли домовитися з Китаєм про військово-економічне співробітництво за принципом гроші в обмін на технології. Плюс — представники країни-агресора відшукали союзників, які мають відносно недорогу зброю та боєприпаси, які ті ж Іран і Північна Корея готові продавати".

Тобто, продовжує експерт, за великим рахунком, РФ впоралася з проблемами, що виникли буквально за півроку з початку введення першого пакету санкцій.

"Наразі санкції є малоефективними. Адже Захід продовжує торгувати із РФ через Вірменію, Азребайджан, Туреччину, Китай. Як наслідок – відновився торговий баланс у співвідношенні Росія-ЄС. Так, європейці пишаються тим, що майже перестали використовувати газ країни-агресора. Але не акцентують на тому, що польський газ, який приходить до тієї ж Німеччини, по суті, є російським", – зазначає Микола Мельник.

За його словами, демократичному світові час нарешті перестати намагатися всидіти на двох стільцях. І чи воювати з агресором – чи торгувати з ним.

"Боїтеся самі брати до рук зброю? Дайте його більше українцям, а самі посиліть санкції по максимуму. У тому числі щодо країн, які торгують із Росією. Обкладіть недоімперію червоними прапорцями, – уточнює експерт. – Або розпишіться у власній слабкості (з усіма такими, що випливають), у тому числі, що санкційна політика – неефективна".

Читайте також на порталі "Коментарі" — ЗМІ дізналися, чи готові США до "ядерних" санкцій проти Китаю за допомогу РФ.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
comments

Обговорення

Поділіться своєю думкою!


Новини