У Запоріжжі виявлено п'ять випадків захворювання тварин на сказ: як вберегтися

Що робити, якщо вкусила тварина: куди звертатися і які щеплення робити.

Що робити, якщо вкусила тварина: куди звертатися і які щеплення робити. Ілюстративне фото: pinterest.com

Події
09 травня 12:59

З початку року у Запоріжжі зареєстровано п'ять випадків сказу тварин. У той час як минулого року в цей період не було жодного випадку захворювання.

Фахівці зазначають, що усі випадки сказу були виявлені у безпритульних або домашніх невакцинованих тварин. Про це повідомили в мерії Запоріжжя.

Зараз все найоперативніше у нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації

Перший випадок загибелі тварини від сказу було зафіксовано 28 січня, а останній – 6 травня. У Заводському районі від сказу загинув домашній невакцинований кіт.

У Держпродспоживслужбі повідомили, що опасність сказу у Запоріжжі та області зросла через близькість до фронту.

Від початку року у Запорізькій області зафіксовано 29 вогнищ захворювання на сказ серед тварин. Це на 15% більше, ніж за аналогічний період минулого року, повідомили в Запорізькому обласному центрі контролю та профілактики хвороб.

Кількість людей, які звернулись до медзакладів після укусів тварин, також збільшилась на майже 10%. Серед постраждалих за 4 місяці 2024 року 450 жителів Запорізької області, зокрема, 63 дитини. На щастя, випадків сказу серед людей не зафіксовано.

Через повномасштабне вторгнення з 2022 року на території регіону не проводиться вакцинація диких тварин проти сказу, до війни вакцину скидали у місця популяціїї тварин у вигляді брикетів з літаків. Це відобразилось на кількості випадків сказу, для розуміння, у довоєнному 2021 році в області було зареєстровано 13 випадків сказу за рік.

У Держпродспоживслужбі вирішили, що ситуацію треба виправляти, тому з 29 квітня почали весняну кампанію з профілактичної вакцинації диких тварин. Буде оброблено площа підконтрольної території області у місцях, де мешкають дикі звірі, за винятком населених пунктів і великих водних просторів.

Довідка Vgorode:

Сказ - це гостре інфекційне захворювання, що виникає після укусу зараженої тварини, що протікає з важким ураженням нервової системи і закінчується, як правило, смертельним наслідком.

Які перші дії за укусу?

Найкраще відразу звернутися до лікарні. Якщо є множинні і глибокі рани, необхідно відразу ж дзвонити в "швидку" або якнайшвидше дістатися найближчої медустанови. Пошкоджені ділянки шкіри буде корисно якнайшвидше ретельно промити водою з милом. Це допоможе змити слину тварини, адже саме через неї передається інфекція.

А якщо це не рана, а лише подряпина?

Все одно варто звернутися до лікарів. Якщо собака або інша дика (не щеплена) тварина не розірвала одяг і не залишила глибоких ран, то ймовірність заразитися небезпечними інфекціями буде меншою. Однак ризик залишається, і щоб убезпечити себе краще все одно прийти до лікарні чи місцевої поліклініки.

Якщо я не приїхав до лікарні відразу після укусу?

Найстрашніші хвороби, які можуть передаватися через укуси собак – це правець і сказ. Інкубаційний період (поки не виявляються жодні симптоми) у   сказу   триває   кілька місяців   (у поодиноких випадках – від 10 днів), а у   правця –   близько 8 днів   (а іноді до кількох місяців). Тому навіть через тиждень і місяць після укусу ще не пізно буде звернутися до лікарів.

При захворюванні правцем ймовірність летального результату оцінюється від 15 до 35%, а ось сказ   завжди призводить до смерті.

Що мені зроблять у лікарні? 40 уколів у живіт?

У будь-якій медустанові пацієнту з укусом обов'язково оглянуть та опрацюють рани. Після цього (якщо вакцини є) можуть зробити необхідні щеплення. Також дадуть направлення до поліклініки за місцем проживання, де пацієнта спостерігатиме рабіолог.

Якщо пацієнта вакцинували від правця понад 5 років тому, то після укусу доведеться зробити щеплення (планово вакцинація АДС-м робиться кожні 10 років).

Від сказу вже давно не роблять багато уколів у живіт. Сьогодні це лише   курс з 5 безболісних щеплень у плече. За словами лікарів, загалом в Україні випадки смерті від сказу поодинокі, у багатьох регіонах їх давно не фіксували.

Перш ніж приступати до вакцинації лікар може запропонувати поспостерігати за твариною, що вкусила. Якщо через тиждень воно залишиться живим і не виявлятиме симптоми сказу, то в щепленнях може не бути потреби.

А якщо тварина домашня і не виглядала скаженою?

Існує думка, що сказ розносять тільки дикі тварини або бездомні собаки, але це не зовсім так. Непоодинокі випадки зараження цією смертельною хворобою саме від свійських тварин. Якщо домашня кішка або собака не вакциновані, то є ризик того, що вони є переносниками хвороби.

Основна форма сказу - буйна. Протягом 6 - 11 діб у тварини буде спостерігатися агресивна поведінка та інтенсивне слиновиділення. Однак   навіть спокійні тварини вже можуть бути переносниками сказу.

Чи є в Україні вакцини від правця та сказу?

За словами виконувача обов'язків міністра охорони здоров'я України Уляни Супрун, на даний момент у країні достатньо вакцин і від правця, і від сказу. Всі вони закуплені за кошти з держбюджету та у всіх державних медустановах вакцинація проводитиметься   безкоштовно.

Будьте в курсі останніх новин – підписуйтесь на наші сторінки в InstagramViber і Facebook.  Також ви можете знайти попутників або водіїв в чаті "Запоріжжя, підвези" або просто поспілкуватися на будь-які теми в Viber–чаті.

Це чат - пиши та читай 👇
Ого! ти доскролив до нашого чатбота 😏
Тепер у тебе є можливість налаштувати його під себе і дізнаватися важливий контент першим, щоб розповідати друзям
Тільки пошта, тільки хардкор 🤘
Ми в соцмережах