Україна повернула 1 243 дітей, понад 19 тисяч ще перебувають у РФ, і понад 1 млн дітей знаходиться на тимчасово окупованих територіях. Про це сьогодні, 28 березня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповіла експертка Регіонального центру прав людини (RCHR) Катерина Рашевська.
“Потрібно наголосити, що є позитивний момент, бо українські діти постійно повертаються. Звичайно, динаміка повернення не настільки висока, як нам хотілося б. І, як завжди, головна перепона — це Російська Федерація, її перешкоди, які вона створює спеціально для того, щоб якомога менше українських дітей опинилося під контролем України”, — розповіла Рашевська.
Вона додала, що зараз ведуться різні технічні консультації між сторонами, між Україною і Російською Федерацією, також за участю посередників.
“Обговорюються й інші схеми, алгоритми, як повертати українських дітей і робити це більш ефективно. Саме тому на сьогодні в Україну вдалося повернути 1 243 дітей. І це насправді дуже велика перемога України як держави й наших партнерів. Але, на жаль, під контролем Російської Федерації залишається ще 19 546 українських дітей, а також понад 1,6 млн дітей, які зараз перебувають в окупації. І які щодня піддаються різним порушенням прав дитини як в освітній сфері, так і в інших сферах їхнього життя”, — констатувала експертка Регіонального центру прав людини (RCHR).
Вона зазначила, що міжнародна коаліція з повернення українських дітей активно працює і постійно розширюється.
“Багато держав, які й до цього моменту були членами міжнародної коаліції з повернення українських дітей, як, наприклад, Сполучені Штати Америки або ж Сполучене Королівство, повторюють свою прихильність процесу повернення і готовність допомагати, щоб якомога більша кількість українських дітей опинилися вдома зі своїми сім’ями під контролем України. Також такі держави, які не є членами коаліції, але вже давно є апробованими посередниками, як Катар, як Ватикан, теж продовжують свої зусилля. На жаль, важко назвати кількість дітей, яка була повернута завдяки цим посередникам. Бо іноді обидві держави допомагають повертати одну і ту ж групу дітей. У жовтні минулого року Південна Африка заявила про те, що готова допомагати повертати українських дітей. Сам факт, що вона готова підтримувати ці зусилля і визнає, що є група дітей, яких РФ вкрала, це вже дуже важливо. Бо Південна Африка — це регіональний лідер. Це держава глобального Півдня. І питання повернення українських дітей з’являється на міжнародному порядку денному на глобальному рівні”, — підсумувала Катерина Рашевська.
Читайте також: Викрадення Росією українських дітей: які країни допомагають повернутися додому неповнолітнім (ВІДЕО)
Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.
Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.