"Золоті яйця" для ЗСУ: НАБУ викрило схему розкрадання держкоштів

НАБУ і САП викрили розкрадання понад 733 млн грн і замах на розтрату 788 млн грн державних коштів.
Ілюстративне фото / Getty Images
Ілюстративне фото / Getty Images

НАБУ і САП викрили схему розкрадання державних коштів під час закупівлі Міністерством оборони України продуктів харчування для Збройних сил України в умовах повномасштабного вторгнення РФ.

Читайте також:

Про це повідомила пресслужба НАБУ.

За даними слідства, упродовж 2022-2023 років забезпечення армії продуктами харчування відбувалось через закупівлю так званих комплектів продуктів. Це передбачало можливість замовляти продукти за затвердженим каталогом, який налічував 409 найменувань. 

Читайте також:

Найбільш уживані, як-от овочі, крупи, м'ясо, вода, становили лише 10% асортименту. Решта ж, зокрема спеції, желатин або ягоди, замовлялись зрідка або ніколи.

Ціна комплекту формувалася з урахуванням усіх найменувань каталогу та становила їхню середню вартість. Це дозволяло постачальникам маніпулювати цінами: завищувати їх на ходові продукти та занижувати на маловживані або ті, які не можна замовляти через сезонність постачання (черешня або абрикоси взимку).

"Тобто, на перший погляд, порушень не було, і ціна комплекту не змінювалася. Щоправда, картопля, яку постачали тисячами тонн, реалізовувалася втридорога, а сезонні ягоди та фрукти, які майже не замовлялися, коштували копійки", - ідеться в повідомленні.

Читайте також:

Унаслідок таких махінацій протягом серпня-грудня 2022 року дві компанії-постачальниці, контрольовані однією власницею, незаконно отримали надприбутки на суму понад 733 млн грн, що підтверджено висновком комплексної товарознавчої та економічної експертизи.

Частину цих коштів надалі вивели під виглядом виплати дивідендів та надання поворотної фінансової допомоги пов'язаним компаніям. Ці гроші, зокрема, могли бути використані власницею компаній для придбання готелів у Республіці Хорватія та іншої нерухомості.

Вчиненню злочину сприяв посадовець Міністерства оборони України, який під час підписання договорів "не помічав" цінових аномалій у каталозі.

Читайте також:

Після початку досудового розслідування в січні 2023 року та поширення в медіа відповідної інформації, зокрема щодо закупівлі яєць по 17 грн за штуку, співучасники оборудки зменшили ціни на 11 найбільш затребуваних продуктів. Це запобігло розкраданню бюджетних коштів на суму 788 млн грн.

Як розповіли у відомстві, після внесення НАБУ і САП пропозицій щодо усунення причин та умов продуктової оборудки Міноборони вжило відповідних заходів: порядок закупівлі наразі змінився, запроваджено окремі пілотні проєкти.

Читайте також:

Отже, про підозру за ч. 5 ст. 191 (розтрата), ч. 2 ст. 15, ч. 5 ст. 191 (замах на розтрату), ч. 3 ст. 209 (легалізація) КК України повідомили:

  • колишньому керівнику департаменту Міністерства оборони України; 
  • власниці пов'язаних компаній-постачальниць; 
  • двом керівникам компаній-постачальниць;
  • фізичній особі.

Слідство у справі триває, додали в НАБУ.

Раніше ми писали, що Міністерство оборони України посилило перевірку добових польових наборів продуктів для Збройних сил України. Щоб захисники на передовій отримували сухпайки належної якості, впроваджено багаторівневу систему контролю за їх постачанням.



ТОП-Новини

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK