Підписуйтеся на КРВ.медіа:
Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | FB | TikTok | YouTube
У некрополі на горі Анубіса, що поблизу Абідоса, археологи з Університету Пенсільванії виявили гробницю невідомого фараона, датовану приблизно 1640–1540 роками до н.е. Гробниця була похована під 7 метрами піску та зберігала сліди настінних розписів. Ймовірно, фараон належав до так званої «династії Абідоса» — малодослідженого періоду внутрішніх конфліктів у стародавньому Єгипті, повідомляє Penn Museum.
Особливості гробниці
Гробниця складається з кількох приміщень, перекритих великими склепінчастими стелями заввишки до 5 метрів. Центральна камера зроблена з вапняку. Вхід до гробниці був оздоблений настінним розписом із ієрогліфами, які ймовірно містили ім’я фараона. Однак мародери, які зруйнували гробницю ще в давнину, пошкодили цю ділянку, що наразі унеможливлює прочитання імені.
Попри це, дослідники сподіваються на подальші знахідки, зокрема уламки — посудин для зберігання органів мумій. Часто саме на них зберігаються імена похованих. Якщо такі артефакти знайдуть — це дозволить точно встановити особу фараона. каноп

Абідоська династія
Та війни Другої проміжної доби
Археологи пов’язують знайдену гробницю з так званою Абідоською династією — серією правителів, які володарювали регіоном під час розпаду централізованої влади у Єгипті (бл. 1640–1540 рр. до н.е.). Саме в цей період, за словами Вегнера, тривала боротьба між різними військовими лідерами за контроль над територією.
У 2014 році ця ж команда виявила гробницю фараона Сенебкая. Дослідження його решток показало численні бойові поранення — зокрема удари бойовою сокирою, що вказує на загибель у бою. Гробницю Сенебкая оточують ще вісім царських поховань — всі вони без розписів, що ускладнює їхню ідентифікацію.
Нинішня знахідка — дев’ята — має значно більші розміри і декоративні елементи, що може свідчити про вищий статус правителя.
Подальші дослідження
За словами Вегнера, гробницю було остаточно розчищено у січні 2025 року. Археологи ще не завершили дослідження прилеглої території, де можуть бути інші поховання. Команда планує повернутись до розкопок уже цього літа, зосередившись на пошуку каноп і артефактів, які могли б пролити світло на особу фараона.
Вегнер також зазначає, що згідно з відомостями з інших джерел у регіоні, відомо про двох царів, гробниці яких досі не знайдено — Сенайїба та Паентджені (Senaiib and Paentjeni). Один із них, ймовірно, і є тим самим «загадковим царем».
Розкопки у районі гори Анубіса тривають ще з 1990-х років, і дослідники дедалі більше переконуються, що цей некрополь має значення, порівняне з Долиною царів у Луксорі.
Раніше ми також розповідали, що археологи виявили докази канібалізму серед європейців льодовикового періоду