Якщо ви коли-небудь плавали в холодній воді, ви знаєте все про короткий, різкий удар, який він завдає вашим відчуттям, коли ви занурюєтеся. Згідно з новим дослідженням, це також може досить швидко змінити реакцію ваших клітин на стрес, і це потенційно позитивно. Дослідники з Університету Оттави в Канаді змусили 10 здорових молодих дорослих чоловіків щодня купатися в холодній воді в їхній лабораторії протягом години, використовуючи зразки крові, щоб визначити, як їхні тіла реагують на клітинному рівні.

Через тиждень добровольці показали ознаки покращення аутофагії, здорового процесу переробки клітин, який очищає відходи. Крім того, ознаки апоптозу (запрограмованої смерті клітин) і запалення зменшилися протягом тижня після початкового різкого підвищення. Вважається, що постійне занурення в холодну воду може покращити фундаментальну реакцію нашого організму на стрес навколишнього середовища – у цьому випадку на низькі температури. Тут це зробило ключову реакцію на стрес аутофагії більш захисною.

«Ми були вражені, побачивши, як швидко організм адаптувався», — каже фізіолог Глен Кенні з Оттавського університету. «Вплив холоду може допомогти запобігти хворобам і, можливо, навіть уповільнити старіння на клітинному рівні. Це як налаштування мікроскопічного механізму вашого тіла».

Дослідники також відзначають, що початковий вплив холодної води – охолодженої до 14°C (57,2°F) – був більш хаотичним, з «дисфункцією» в процесах аутофагії та посиленням апоптозу. З плином тижня це врегулювалося і ставало більш корисним. Це означає, що організму потрібен час для адаптації, але адаптація не займає багато часу. Тіло ніби перемикається від знищення клітин у відповідь на холодні умови до відновлення клітин.

«Наприкінці акліматизації ми відзначили помітне покращення холодостійкості клітин учасників», — каже фізіолог Келлі Кінг з Оттавського університету. «Це свідчить про те, що акліматизація до холоду може допомогти організму ефективно справлятися з екстремальними умовами навколишнього середовища».

Читайте також -  Вчені розгадують таємницю раку, яка існує десятиліттями

Тут є деякі суттєві обмеження, на які слід звернути увагу: по-перше, у дослідженні взяли участь лише 10 осіб, які були молодими чоловіками. Дослідникам потрібно буде перевірити це на більших групах учасників, включаючи жінок, щоб побачити, чи застосовні результати в більш загальному плані.

Дослідження також проводилося в дуже контрольованих лабораторних умовах. Не було жодного впливу холодного повітря та коливань температури, які ви відчуваєте, наприклад, під час плавання в холодній воді. Попередні дослідження показали, що реакція нашого тіла на холодне повітря відрізняється від реакції на холодну воду. Ці фактори також можуть вплинути на результати.

Наразі вчені виявили як потенційні переваги, так і недоліки впливу холодної води, але це нове відкриття може мати довгострокові наслідки для нашого організму: переробка та очищення, за які піклується аутофагія, мають вирішальне значення для запобігання хворобам і обмеження деяких ефектів старіння та зношування.

«Наші результати вказують на те, що повторний вплив холоду значно покращує аутофагічну функцію, критично важливий захисний механізм клітин», — говорить Кенні. «Це покращення дозволяє клітинам краще справлятися зі стресом і може мати важливі наслідки для здоров’я та довголіття». Дослідження опубліковано в Advanced Biology.

Comments

Comments are closed.