Проблема космічного сміття на орбіті Землі стає все серйознішою
Згідно з щорічною доповіддю про космічне середовище Європейського космічного агентства (ESA), кількість космічного сміття стрімко зростає. Ми запускаємо супутники значно швидше, ніж вони сходять з орбіти. Ситуацію ускладнює те, що кількість супутників, які вже не працюють, а також уламків зламаних космічних апаратів, набагато перевищує кількість діючих супутників.
Зрештою, щільність сміття на орбіті може призвести до ефекту «каскаду Кесслера» — коли зіткнення між об’єктами створюють ще більше уламків, які, в свою чергу, зіштовхуються між собою, породжуючи нові уламки, і так по колу. Ми ще не досягли цієї точки. Але ризик зіткнень на орбіті Землі зростає і продовжуватиме зростати тривожними темпами, якщо ми й далі будемо запускати стільки ж супутників. Насправді, навіть якщо ми взагалі припинимо будь-які запуски, проблема не зникне.
«Існує науковий консенсус, що навіть без нових запусків кількість космічного сміття буде зростати. Це пов’язано з тим, що події фрагментації додають нові об’єкти швидше, ніж старі можуть природно зійти з орбіти — цей процес і є відомим як синдром Кесслера», — йдеться в резюме звіту ESA.
«Цей ланцюговий ефект з часом може зробити деякі орбіти небезпечними або навіть непридатними для використання, оскільки уламки продовжують зіштовхуватись і дробитись знову і знову». «Це означає, що просто не створювати нового сміття вже недостатньо: середовище навколо Землі потрібно активно очищати».
Проблема, яку давно передбачали
Вчені вже багато років попереджають, що темпи запусків супутників є нестійкими. Хоча для багатьох супутників і ступенів ракет заздалегідь планується знищення через згорання в атмосфері, це не завжди швидкий процес. Попри це, звіт Space Environment Report 2025 вражає навіть з урахуванням запланованих знищень. На сьогодні моніторингові програми відстежують приблизно 40 000 об’єктів на орбіті Землі, з яких приблизно 11 000 є активними супутниками.
Занадто багато сміття на навколоземній орбіті
Однак справжня кількість сміття — значно вища. За оцінками ESA:
- близько 54 000 об’єктів розміром понад 10 см,
- приблизно 1,2 мільйона фрагментів від 1 до 10 см,
- і близько 130 мільйонів частинок розміром від 1 мм до 1 см обертаються навколо Землі на високих швидкостях.
Ці дрібні уламки можуть завдавати серйозної шкоди діючим супутникам і космічним апаратам, включно з Міжнародною космічною станцією та телескопом Хаббла.
Уламки — не лише від зіткнень
Фрагментація об’єктів відбувається не тільки через зіткнення. Вибухи, збої та зношування теж можуть спричинити утворення сміття. У 2024 році саме неколізійні події фрагментації стали найбільшим джерелом космічного сміття. ESA зафіксувала 11 таких випадків, які сумарно створили щонайменше 2 633 уламки.
Ці події є непередбачуваними та неконтрольованими, тому неможливо забезпечити, що уламки потраплять на орбіту з поступовим зниженням і згорять в атмосфері.
Є й позитивні зрушення
Все ж є добрі новини: у 2024 році кількість контрольованих входжень в атмосферу (запланованих згорань супутників і ракет) зросла порівняно з попередніми роками. Також стало менше неконтрольованих падінь.
«Близько 90% корпусів ракет на низькій навколоземній орбіті тепер залишають цінні орбіти відповідно до стандартів повторного входження в атмосферу протягом 25 років (запроваджених до 2023 року), і понад половина з них повертаються контрольовано», — пояснюють в ESA. «Також близько 80% відповідають новим, жорсткішим стандартам — покидати орбіту протягом 5 років, які ESA прийняло для власних місій у 2023 році».
Що далі?
Збереження цих позитивних тенденцій — лише одна частина рішення. Друга — це активне очищення навколоземного простору. Це буде складно і потребуватиме глобальної співпраці. Але лише так ми зможемо зберегти орбіту Землі придатною для подальшого використання. Повну версію звіту можна прочитати тут.
Comments